Jak prodat svou nemovitost za nejvíc peněz?

Dnešní doba je z pohledu prodeje nemovitosti velmi zajímavá, trh se neustále vyvíjí, nemovitosti na prodej je nedostatek a ceny stále rostou. Co je potřeba udělat pro získání nejlepší cenové nabídky? A jak to v praxi vypadá? Jako jedno z řešení se nabízí ve formě pozitivní licitace ...

 

 

Jak prodat nemovitost pomocí pozitivní licitace?

Realitní zprostředkovatel připraví vaši nemovitost k prodeji s veškerým souvisejícím servisem. Doporučí cenu nemovitosti, která vychází z tržního odhadu, stanoveného na základě nabízených či prodaných nemovitostí v daném místě a období. Zkušený realitní zprostředkovatel je schopen posoudit a odhadnout, zdali se nemovitost dá prodat za víc peněz. Odhadci bank vychází ze stejných případně podobných tabulek jako realitní zprostředkovatelé a tak víme, že banka bude nemovitost odhadovat ve velmi podobné cenové hladině. To je jeden z velmi důležitých aspektů při prodeji nemovitosti. Pokud je správně nastavená cena, zájemci se vždy ozvou. V případě vysoce stanové ceny je o nemovitost minimální, případně nulový zájem.

Jak budu postupovat, pokud mám více klientů, co bude rozhodovat o tom, komu svou nemovitost prodám? Ten, kdo přišel první? V tomto případě asi ne! Je jasné, že vy, jako majitel, chcete získat co nejvíce peněz. V takové situaci je dobré zájemcům vysvětlit a říct, že je jich nad očekávání více. Na prohlídkách makléř nikdy neslibuje, že například dům někomu prodá, ale že je určený konkrétní den, kdy se uzavřou případné zájmy o koupi - cenové nabídky budoucích zájemců.

Co se reálně stane? Přijde vám na prohlídku nemovitosti obvykle 10 až 15 zájemců. Z toho projeví skutečný zájem o nemovitost například tři vážní zájemci. V deskách od realitního makléře se nachází podmínky prodeje a formulář Cenové nabídky. Zájemci v něm:

Spolupráce makléře a majitele

Po ukončení prohlídkových dnů a vyplněných cenových nabídek realitní zprostředkovatel se spoluúčasti majitele porovnává nabídky a podmínky jednotlivých zájemců. V tuto chvíli je jedno, jaká cena tam bude uvedena, ale budete vědět, že to jsou skuteční zájemci o nemovitost. Na základě vyplněného formuláře je možné zjistit, jakou formou mají zajištěné financování, jestli by financovali nemovitost z vlastních zdrojů anebo hypotékou.

Při spolupráci s realitním zprostředkovatelem se tak jako prodávající můžete v klidu rozhodnout, jakou nabídku akceptujete nebo jej můžete pověřit vylicitováním kupní ceny směrem nahoru. Pozor, nejedná se o aukci či dražbu, ale o spravedlivé rozhodnutí, resp. využití šance prodat svou nemovitost té nejvyšší cenové nabídce.

Je třeba si uvědomit, že tato metoda nemusí být vhodná pro všechny nemovitosti ani všechny potenciální zájemce o nemovitost.

Pravdou zůstává, že pozitivní licitace je spolehlivá metoda prodeje, jak vám zajistit nejvyšší cenu za vaši nemovitost. 

Mgr. Bc. Renata Valicová - REAL ESTATE

Datum publikace článku: 10.03.2021